Balt 2017 – Riga

Helsinki – Tallinn – Riga 

Další den se přesouváme do Rigy. Mezi Tallinnem a Rigou jezdí pravidelně autobusy Ecolines a pokud koupíte jízdenky s předstihem, můžou vyjít na 5€ místo 18.

Riga je stejně jako Tallinn a Helsinki menší město a kromě cesty na letiště (kam jezdí autobus MHD) není třeba řešit dopravu.

Autobusové nádraží a přilehlý trh (v bývalých německých hangárech pro vzducholodě) jsou součástí ruské čtvrti, což je patrné na první pohled. Oproti modernímu Tallinnu je tady trh plný zavařovaček, které starší Rusky prodávají v zástěrách, jaké u nás měly prodavačky naposledy začátkem 90. let. Hodně mi to připomnělo tržnici v Kyjevě.

Poblíž jsou dvě zajímavá místa. Prvním je budova lotyšské akademie věd přezdívaná „Stalinův dort“. Druhým pak základy synagogy, která byla za války vypálena i s osazenstvem uvnitř.

Ve městě se pak nachází dva supr památníky. Přímo v centru stojí Pomník svobody věnovaný obětem bojů o nezávislost (v úvodní fotce). Na druhé straně řeky naopak stojí na kraji parku obří sovětský pomník vítězství Rudé armády nad fašismem.

Určitě ještě stojí za zmínku Náměstí lotyšských střelců, kde najdete podle očekávání sousoší lotyšských střelců a bývalý sovětský bunkr, který jako jedna z mála sovětských budov ve městě nebyl stržen a dnes slouží jako muzeum okupace. Za ním je pak další zajímavá budova – Maurský dům.

Ubytování jsme řešili opět přes Booking.com (pod odkazem sleva 15$ pro vás i pro mě, případně pokud máte radši Airbnb), kvůli ceně a jsme zarezervovali Riga Park Hostel, u nějž není problém se ubytovat ani se sociální fobií, protože do mailu přijdou instrukce, jakým kodém odemknout dveře a kde najdete (opět zakódovaný) klíč od pokoje.

Tady je mapa, kterou si před každým výletem připravujeme a následuje spousta dalších fotek…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *