Balt 2017 – Tallinn

Helsinki – Tallinn – Riga

Z Helsinek se do Tallinnu dostáváme přes Finský záliv trajektem (ceny jsou okolo 20€ podle času vyplutí, dají se objednat tady).

Přímo u přístavu se nachází obří betonová brutalistní stavba Linnahall. Bývalá koncertní síň pro víc než 4000 sedících postavená v roce 1980 k příležitosti Olympijských her v Moskvě.

Historické centrum Tallinnu (zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO) se dá stejně jako Helsinki bezproblémově projít pěšky a stojí to za to. Například Chrám sv. Olafa, který měl ve své době nejvyšší věž na světě a později sloužil jako pozorovatelna KGB, nebo Chrám sv. Alexandra Něvského či městské hradby okolo celého centra.

Při výletu za město se dá na stránkách dopravce koupit QR lístek (jedna jízda stojí 1€), který se pak načte v autobusu z telefonu. Doporučuji zajet na městskou pláž Pirita a přes silnici k vypálenému klášteru. Cestou zpátky se pak dá zastavit u sovětského válečného památníku, za nímž ještě leží hřbitov německých vojáků z 2. sv. války.

Pokud člověka omrzí památky, je nejlepší čas projít přes městský trh a Depoo (street food stánky, obchody) až do areálu Telliskivi. Klasická přeměna komplexu továren na oblast kreativního průmyslu v asi nejlepší podobě, co jsem kdy viděl. Obří množství restaurací, barů, kaváren, ale i design shopů, galerií, míst pro koncerty a divadlo, architektonických ateliérů na jednom místě.

Ubytování opět přes Booking.com (pod odkazem sleva 15$ pro vás i pro mě, případně pokud máte radši Airbnb), kvůli výborné poloze přímo v historickém centru jsme vybrali Old Town Hostel Alur.

Celkově co se týče Tallinnu, byl jsem z města nadšený. V centru se téměř nedá narazit na vizuální smog, což si člověk nejvíc uvědomí, když se vrátí zpátky do Plzně. K tomu krásné historické centrum, několik supr barů, kde čepují piva místních minipivovarů ( například výborný Tanker, který mimochodem měl i pivo vařené v kolaboraci s plzeňským Ravenem), restaurace s vegan jídlem, městská pláž a pokrokový služby (volby přes internet a podobně).

Tady je mapa, kterou si před každým výletem připravujeme a následuje spousta dalších fotek…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *